Dark tourism, czyli ciemna, bądź mroczna turystyka, polega na odwiedzaniu miejsc historycznie związanych z tragedią oraz śmiercią. Doceniana jest w niej wartość edukacyjna – pomaga zrozumieć ból oraz uczy nowe pokolenia. Sprawia, że społeczeństwo staje się bardziej wrażliwe na tematy związane z wojną, ludobójstwem czy innymi krzywdami. Bardzo często wycieczki te odbywają się do dawnych więzień albo miejsc masowej śmierci, morderstw czy katastrof. Takie miejsca można odwiedzić także w Polsce.
Istota mrocznej turystyki
Dark toursim łączy w sobie turystykę, historię, dziedzictwo oraz tragedię. Przemawia przez nią chęć dostarczenia informacji z przeszłości i uświadamiania społeczeństwa. Bardzo często wywołuje u odwiedzających uczucie niepewności, współczucia oraz pokory. Pokazuje również, jak okrutni potrafią być ludzie. Jest to bardzo emocjonalne przeżycie zwłaszcza dla osoby związanej z ofiarą lub ofiarami. Jest ona istotna również w wymiarze poczucia tożsamości narodowej. Przykładem takich miejsc są nazistowskie obozy koncentracyjne. Na mapie mrocznych turystów znajdują się często wystawy, lochy, cmentarze czy świątynie, gdzie mogą posłuchać historii związanej z śmiercią. Często odwiedzają także miejsca morderstw.
Szlakiem II wojny światowej
Dark tourism dotyczy również miejsc kojarzących się ze złem i cierpieniem. W Polsce można odwiedzić między innymi Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Sobibór, czy Treblinkę. W fortyfikacjach otoczonych drutem kolczastym, można zobaczyć komory gazowe i piece kremacyjne, a także szubienice i baraki, w których odbywały się masowe zabójstwa ludności żydowskiej i polskiej. Przechadzając się po obozach zagłady, słuchając opowieści przewodników oraz oglądając wystawy, zdjęcia i filmy, można odczuć niesamowitą tragedię ludzi przebywających w tym miejscu. Takie przeżycie powoduje często, że turyści zaczynają bardziej doceniać w jakich czasach żyją – bez wojny i lęku o własne życie.
Koszmar II wojny światowej można również zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w niektórych częściach stolicy Polski. Możesz przejść Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, które upamiętniają ludzi i wydarzenia związane z gettem warszawskim. W niejednym miejscu w mieście pozostawione zostały śladu po kulach z czasów okupacji.
Wilczy Szaniec – miejsce zamachu na Hitlera
Odwiedź wieś Gierłoż, gdzie możesz zwiedzić kompleks bunkrów i zabudowań wojskowych w których latach 1940-1944 przebywał Adolf Hitler. Znajdziesz tutaj schrony przeciwlotnicze, centrale telefoniczną oraz budowle z cegły i żelbetonu: kasyna, herbaciarnie i saunę, z których korzystał Wódz Trzeciej Rzeszy w czasie okupacji, a także fortyfikacje sił zbrojnych Wehrmachtu. Właśnie w Wilczym Szańcu w 1944 r odbył się nieudany zamach na Hitlera. Dark tourism, mimo, ze budzi sporo kontrowersji zdobywa coraz większa popularność. Mroczni turyści doceniają wartość historyczną i edukacyjną miejsc powiązanych ze śmiercią. Taki sposób podróżowania sprawia, że społeczeństwo jest w stanie zrozumieć tragedię osób, których dotknęła wojna, czy ludobójstwo. Wywołuje to u nich współczucie i szacunek.