Planując urlop w górach, należy się do niego odpowiednio przygotować. Na początek lepiej odpuścić sobie zdobywanie najwyższych szczytów. Postaw na niższe i łagodniejsze zbocza i szlaki, po których wędrówka również przyniesie dużo radości oraz satysfakcji. Podczas zdobywana niższych szczytów, również będziesz mógł podziwiać niesamowite widoki. Podpowiadamy, co zabrać na taki wyjazd.

Wytycz trasę

Góry górom nie równe. Na początek przemyśl, gdzie chcesz pojechać oraz jakie szczyty zdobyć. Przy planowaniu trasy uwzględnij jej długość oraz szacowany czas przejścia. Pamiętaj, aby wliczyć w nią postoje na odpoczynek oraz robienie zdjęć. Zwróć szczególną uwagę na warunki pogodowe. Zarówno upał, jak i mróz, mogą utrudnić i spowolnić marsz. Latem zabierz ze sobą odpowiednią ilości wody. Zimą natomiast uważaj na oblodzenia. Istotną kwestią jest również długość dnia. Zmrok w górach zapada szybciej niż na nizinach. Dlatego warto mieć przy sobie latarkę, a najlepiej czołówkę w razie, gdyby przyszło Ci wędrować po ciemku.

Zanim wyjdziesz w szlak, zainstaluj na swoim smartfonie aplikację, która będzie Cię nawigowała podczas wyprawy. Bardzo często posiadają dodatkową funkcję, dzięki której łatwo skontaktujesz się ze służbami ratunkowymi w razie wypadku. Warto także mieć przy sobie tradycyjną, papierową mapę. Na pewno przyda się, gdy nie będzie zasięgu albo telefon się rozładuje.

O czym pamiętać wyjeżdżając w góry

Odpowiedni ubiór

Podstawą górskiej wędrówki są porządne, wygodne buty, najlepiej za kostkę. Powinny być wodoodporne i mieć mocną podeszwę. Zimą zaopatrz się także w specjalne nakładki z kolcami, które ułatwią poruszanie się po oblodzonych szlakach. Do butów koniecznie załóż wysokie skarpety, aby uniknąć otarć. Pamiętaj również o kurtce. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia i nawet jeśli będzie upał, zaraz może przyjść ulewa albo burza, dlatego warto mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Zimą postaw na ciepłą kurtkę, która ochroni przed chłodem oraz zimnym wiatrem. Zabierz też czapkę i rękawiczki, a także okulary przeciwsłoneczne. Do plecaka (najlepiej z klamrami zapinanymi na klatce piersiowej oraz pasie) włóż apteczkę z bandażami, środkami odkażającymi oraz kocem termicznym, prowiant na drogę, termos z ciepłym napojem oraz butelkę z wodą. Weź ze sobą także krem przeciwsłoneczny lub spejcalny na zimę, a także gotówkę (w niektórych miejscach może nie być możliwości zapłaty kartą).

Wyjazd w góry na pewno będzie udany jeśli zadbasz o odpowiedni strój, wyposażenie oraz będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby nie schodzić z wytyczonych szlaków. Uważaj też na dzikie zwierzęta. Wędrówkę ułatwią Ci kijki trekkingowe. Weź niezbędne akcesoria i zdobywaj szczyty.