Fotel przy kominku to z pewnością najbardziej przytulne miejsce w całym domu. Czy może być coś przyjemniejszego od spędzenia czasu z kubkiem kakao, książką i kocykiem przed kominkiem w wietrzne, jesienne wieczory? Doradzimy Ci, jakiego drewna używać, aby płomień był wyjątkowo przyjemny i nie strzelał iskrami.

Liściaste czy iglaste?

Na początku zadaj sam sobie pytanie, jaki chcesz otrzymać efekt przy paleniu drewna w kominku. Jeśli wybierzesz drzewo z rodziny roślin iglastych, przez dużą ilość żywicy w nich zawartej, ogień z kominka będzie bardzo charakterystycznie strzelał. Może to skutkować zanieczyszczeniem otoczenia niezmywalnymi plamami oraz wysoką emisją dymu i sadzy, osadzającej się wszędzie, a już na pewno w przewodzie kominowym. Drewno z drzew liściastych pali się równo i nie emituje dużej ilości dymu. Chcesz, aby Twój kominek skutecznie grzał? Wybierz twarde drewno wydzielające większą ilość energii podczas spalania – wysokokaloryczne drewno zapewni Ci długie spalanie, bez konieczności ciągłego dokładania drewna. Drewno do kominka znajdziesz na stronie internetowej https://stonesgarden.pl/.

Jak nie drewno, to co?

Do rozpalania ognia w kominku użyć możesz również dedykowanej ekologicznej rozpałki. Rozpala się ona znacznie szybciej niż tradycyjne drewno i jest naprawdę prostym rozwiązaniem. Do rozpalania można również użyć tak zwanego pelletu. Jest on wykonany z wiórów oraz trocin sosny. Doskonale zastąpi on olej opałowy. Do wędzenia wszelkiego rodzaju mięs wykorzystaj zrąbki drzewne. Do kominka możesz włożyć także wkład anytkomarowy, który nie tylko skutecznie odstraszy owady i nada cieplejszym wieczorom przyjemnego klimatu.

Wilgotne drewno – jak sobie z nim poradzić?

To, że mokre drewno się nie rozpali, jest oczywiste. Nie chcesz lub nie wiesz jak ususzyć drewno? Kup suche drewno kominkowe. Musisz jednak przechowywać je w dedykowanym pomieszczeniu, w którym poziom wilgotności jest niski. Mokre jest niskokaloryczne i praktycznie nie nadaje się do palenia. Suche drewno to takie, które ma maksymalnie pięć procent wilgotności. Poprawne przechowywanie go w suszonych i ogrzewanych pomieszczeniach sprawi, że każde palenie będzie efektowne.

Kup suche drewno do swojego kominka i ciesz się wyjątkowym ciepłem, które daje. Pozwól sobie na chwilę rozkosznego relaksu w rytm strzelającego z kominka ognia. Weź ze sobą ulubioną książkę i kubek z kakao, tworząc atmosferę, w której z pewnością uda Ci się odpocząć.