Mały ogród może być piękny i funkcjonalny. Wystarczy zastosować kilka tricków, aby nie wydawał się ciasny i cieszył oko. W dobrze zaaranżowanym ogrodzie znajdzie się nawet miejsce na strefę wypoczynkową czy stół, przy którym będzie można zjeść obiad w ciepły, letni dzień, a także na zachwycające rośliny. Mały ogród to duże pole do popisu. Sprawdź, jak możesz go zaaranżować.

Odpowiedni projekt

Przy planowaniu aranżacji swojego niewielkiego ogrodu, zadbaj o to by wybrane elementy nie przytłoczyły i nie zagraciły przestrzeni. Zrezygnuj z dużych skalniaków, rabat kwiatowych czy ciężkich i obszernych mebli. Wysokie drzewa również nie są dobrym pomysłem, ponieważ zacienią ogród i zajmą sporą jego część. Zamiast pergoli, lepiej zastosować ażurowy płot ozdobiony pnączami. Warto dążyć do uzyskania efektu lekkości i nie zagracać ogrodu masywnymi rzeźbami. Dobrym pomysłem będzie wykonanie wgłębnika, czyli obniżenia terenu. Uzyskane miejsce doskonale nada się na kącik wypoczynkowy. W małej zielonej przestrzeni znajdzie się również miejsce na niewielkie oczko wodne. Warto stosować geometryczne kształty, ponieważ proste linie optycznie powiększą ogród.

Jak zagospodarować mały ogród

Odpowiedni dobór roślin

Dobór odpowiednich krzewów, drzew czy kwiatów potrafi diametralnie zmienić przestrzeń. Ważna jest zarówno ich wielkość, jak i jedna tonacja kolorystyczna. Do małych ogrodów najlepsze będą rośliny w chłodnych barwach, które dadzą efektu głębi. Doskonałym wyborem będą hortensje, gęsiówka kaukaska albo lilak pospolity. Zrezygnuj z wysokich drzew, które przytłoczą i zacienią przestrzeń. Zamiast tego postaw na krzewy oraz kwiaty. Na ażurowy płot świetnie sprawdzą się pnące rośliny, na przykład róże. Rabaty najlepiej umieścić na podwyższeniu, dzięki czemu ładnie je wyeksponujesz, a dodatkowo nie zajmą dużo miejsca. Możesz je również rozplanować na obrzeżach ogrodu, a środek pozostawić na trawnik.

Jeśli zależy Ci na uprawie własnych warzyw i owoców, to również w małym ogrodzie znajdzie się miejsce na niewielki warzywnik. Możesz zaaranżować go w gruncie albo stworzyć podwyższoną rabatę w formie drewnianej skrzynki. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będą także donice, najlepiej piętrowe, które umożliwią uprawę wertykalną.

Strefa wypoczynku

Aby móc czerpać przyjemność z przebywania w ogrodzie niezbędne jest odpowiednio przygotowane miejsce, najlepiej taras albo altanka. Doskonałym wyborem będzie lekka, ażurowa konstrukcja z drewna. Posadzkę możesz wyłożyć deskami lub płytami betonowymi. Wybierz odpowiednie meble. W niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzą się drewniane ławki z ażurowymi oparciami. Możesz także wygospodarować miejsce na stół z krzesłami. Zrezygnuj z budowania masywnego grilla. Postaw na lekki i mobilny, który łatwo przestawisz albo schowasz. Możesz postawić drewniane zadaszenie, a jeśli nie masz tyle miejsca zastąpić je parasolem.  Do odpoczynku i łapania promieni słońca przyda się leżak. Wybierz składany, aby nie zajmował wiele miejsca, kiedy nie będzie używany. Pamiętaj również o odpowiedniej dekoracji swojej strefy relaksu. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, na przykład w postaci łańcuchów świetlnych albo małych latarenek.

Mały ogród wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wielu udogodnień. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie, aby efekt nie dawał wrażenia chaosu. Zadbaj o lekkość i spójność. Wybierz zimnozielone rośliny i postaw na ażurowe konstrukcje z drewna. Stwórz wymarzoną przestrzeń do spędzania czasu z domownikami czy ze znajomymi.