Zielona przestrzeń sama w sobie zachęca do spędzania słonecznych, letnich popołudni w towarzystwie książki, rodziny albo grona znajomych. W ogrodzie warto wydzielić strefę, gdzie będzie można się zrelaksować czy usiąść z filiżanką kawy i rozkoszować się czasem na świeżym powietrzu. Aby stworzyć takie miejsce nie potrzeba wiele. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym zyskasz przestrzeń do odpoczynku.

Zadbaj o swoją prywatność

Strefę relaksu możesz stworzyć zarówno na tarasie, jak i w głębi ogrodu. Warto zadbać o zapewnienie sobie prywatności. Możesz postawić altanę albo postawić na tańsze rozwiązanie. Najłatwiejszy sposób aby odsłonić się od wzroku sąsiadów jest drewniana pergola. W wielu marketach ogrodowych znajdziesz klasyczne propozycje, ale możesz także zamówić projekt, dostosowany do Twoich potrzeb. Modnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest żaluzja z ruchomymi deseczkami, dzięki którym możesz regulować ilość promieni słonecznych w Twojej strefie relaksu. Z pergoli możesz ustawić ścianki. Warto także zbudować zadaszenie. Jeżeli budżet nie pozwala Ci na postawienie całej konstrukcji z drewna, to wystarczy zrobić sam stelaż, a jako ścianki użyć materiałowych żaluzji albo kotar, które również stworzą klimatyczne miejsce i zapewnią prywatność.

Meble do ogrodu

Wybierając meble do ogrodu pamiętaj aby ich styl był dopasowany do aranżacji ogrodu i elementów architektury. Jeśli Twoja zielona przestrzeń jest utrzymana w nowoczesnym stylu to meble powinny również do niego nawiązywać. Zachowana harmonia jest szczególnie ważna w ogrodach japońskich. Również w przypadku ogrodu w wiejskim stylu należy zadbać o spójność. Wybierając meble postaw na solidne i łatwe w pielęgnacji, tak aby posłużyły Ci wiele sezonów. Powinny być także praktyczne – lekkie, aby łatwo było je przestawiać i składane, żeby nie zajmowały wiele miejsca podczas przechowywania. Muszą być też wygodne. Dobrym wyborem będą meble z rattanu, wikliny, aluminiowe albo drewniane, odpowiednio zaimpregnowane.

Jeśli zależy Ci na miejscu, gdzie będziesz mógł zjeść obiad z rodziną albo rozkoszować się potrawami z grilla, wybierz zestaw z dużym stołem i wygodnymi krzesłami. Do popołudniowego odpoczynku z książką, czy przy kawie ze znajomymi przyda się duża sofa lub narożnik z wygodnymi poduszkami. Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które możesz ustawiać według własnych preferencji i zmieniać ich ułożenie w łatwy i szybki sposób. Zestaw warto uzupełnić o praktyczny stolik kawowy. Jeśli lubisz się opalać to obowiązkowym elementem w ogrodzie powinien być leżak. Relaks zapewni Ci także huśtawka albo hamak – w obu przypadkach mogą być wolnostojące albo zawieszane na drzewach. Modnym elementem wyposażenia tarasu są fotele bujane w kształcie kokonu.

Strefa relaksu w Twoim ogrodzie

Zadbaj o dekoracje

Aby stworzyć przyjemny klimat na swoim ogrodzie niezbędne są dodatki. Altanę i taras możesz przyozdobić roślinami w stylowych doniczkach lub postawić latarnie metalowe albo drewniane, które dodatkowo będą źródłem światła wieczorami i w nocy. Na pergolach możesz zawiesić girlandy świetlne albo posadzić przy nich pnące rośliny. Praktyczną dekoracją, która dodatkowo zapewni Ci wygodę, będą kolorowe poduszki. Dobrze, żeby były wykonane z tkaniny odpornej na zmienne warunki atmosferyczne. Aranżacja strefy relaksu nie musi być trudna, ani droga. Zadbaj o miejsce, w którym będziesz mógł z przyjemnością posiedzieć i odpocząć. Pomoże Ci w tym obecność wody. Stwórz oczko wodne z niewielką fontanną. Jeśli masz niewykorzystaną przestrzeń i Twój budżet na to pozwala, to warto pomyśleć o wybudowaniu niewielkiego basenu albo postawieniu jacuzzi. Zrób ze swojego ogrodu prawdziwą oazę spokoju.