Hammamet, Sousse czy Monastir to pełne słońca tunezyjskie resorty. Piękne plaże, błękit morza i gwarancja pogody – tego zdecydowanie mogą się spodziewać podróżujący. Nic więc dziwnego, że kraj ten jest najchętniej wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Okazuje się jednak, że Tunezja ma do zaoferowania znacznie więcej. Daj się oczarować bezkresowi największej pustyni świata oraz poznaj zielone oazy i starożytne pozostałości kultur. Sprawdź, co warto zobaczyć na własne oczy i ruszaj na fantastyczną przygodę w blasku słońca.

Coś dla fanów historii

Amfiteatr w El Jem to tak zwana perła wśród tunezyjskich zabytków, nie może go zabraknąć w Twoim planie podróży. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest trzecim pod względem wielkości amfiteatrem na świecie. Co ciekawe, zachował się znaczniej lepiej niż najpopularniejsze Koloseum w Rzymie. Niegdyś mieścił nawet 30 tys. oglądających, ale do dzisiaj organizowanych jest tu wiele wydarzeń, a nawet stanowi tło znanych produkcji filmowych takich, jak Troja czy Gladiator.

Któż z nas nie zna legendarnej Kartaginy? Pozostałości starożytnego miasta z burzliwą i fascynującą historią robią wyjątkowe wrażenie. I chociaż zostało zniszczone przez czas i wojny to warto zobaczyć ten niezwykły krajobraz, dawne ołtarze ofiarne oraz cenne stanowiska archeologiczne. Poczuj ducha wieków i zobacz oczami wyobraźni, jaką potęgą była Kartagina.

Pustynia w Tunezji

Propozycje dla miłośników wyciszenia i spokoju

Niesamowite palmy rosnące pośród kamieni, wodospady i błękitne jezioro – tym właśnie zachwycą Cię oazy górskie Chebika i Tamerza. To miejsca położone w okolicy strumieni wypływających ze skał. Czy wiedziałeś, że tamtejsze wody z pobliskich rzek płynących w wąwozach i wyżłobieniach skalnych są wykorzystywane do nawadniania gajów palmowych? To właśnie stąd pochodzą najlepsze tunezyjskie daktyle. To jednak nie wszystko, bowiem w opuszczonych oazach spotkasz też wiele gatunków pustynnych zwierząt. Na uwagę zasługuje także Tozeur, czyli niesamowite miasto, a zarazem oaza położona pośród pustyni. Poczujesz tu prawdziwie gorący klimat Sahary. A miłośnicy natury będą mieli okazję podziwiać wyjątkowe palmy daktylowe oraz artezyjskie źródła. Zatrzymaj się na chwilę i weź głęboki oddech – tutaj zaznasz prawdziwego spokoju.

Sidi Bou Said to wyjątkowa dzielnica Tunisu. Białe domki z kontrastującymi niebieskimi okiennicami i drzwiami, zachwycające ogrody, romantyczne uliczki i uroczy port – zapewne znasz je z pocztówek. Teraz masz okazję zobaczyć je na własne oczy. To miasteczko kryje w sobie niesamowity klimat. Udaj się na spacer wyjątkowymi alejkami i odpocznij w lokalnej kawiarni. Sisi Bou Said słynie z wyrobu ceramiki, a w ostatnich latach stało się też siedzibą malarzy i filozofów.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Jeśli szukasz nieoczywistych atrakcji to w Tunezji także je znajdziesz. Co powiesz na Białą Medynę w Tunisie? Słynna brama Bab El Bhar oddziela Medynę od nowej części miasta. Przemierzając wąskie, a zarazem urokliwe uliczki przeniesiesz się w zupełnie inny świat. Twojej uwadze z pewnością nie umknie Wielki Meczet – jeden z najstarszych uniwersytetów świata, Pałac Dar al-Bej, Narodowe Muzeum Bardo czy mauzoleum Sidi Mehreza.

Tunezja to jednak nie tylko zabytki, muzea i historyczne miejsca. Nawet fani street artu znajdą coś dla siebie! A to za sprawą Djerbahood, czyli wioski zupełnie odmienionej przez artystów z całego świata. Gdy pojawili się tutaj w 2014 roku nadali nowe oblicze budynkom, murom i rozpadającym się bramom tworząc surrealistyczne obrazy i nowoczesne murale, a to wszystko inspirowane kulturą tego kraju. Djerbahood wygląda niczym galeria na świeżym powietrzu. Cała okolica zmieniła się w artystyczne centrum, gdzie pojawiły się kawiarnie, sklepiki i liczne pracownie. To miejsce z pewnością zasługuje na uwagę.

Tunezja jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od historycznych miast i budowli, poprzez wspaniałe i pełne natury oazy aż do niekonwencjonalnych dzielnic obfitujących w sztukę nowoczesną. Jeśli więc szukasz miejsca, w którym wypoczniesz, a jednocześnie zwiedzisz niesamowite okolice – to Tunezja stoi przed Tobą otworem.