Wielkopolska nie tylko zachęca ciekawymi atrakcjami turystycznymi, czy pięknymi krajobrazami, ale także pysznymi, tradycyjnymi smakami. Kto nie słyszał o słynnych pyrach z gzikiem, plyndzach czy czerninie. W Wielkopolsce zjesz najlepszą kaczkę faszerowaną jabłkami, w towarzystwie kluch na łachu i czerwonej kapusty. Poznaj najsmaczniejsze smaki tego regionu.

Zacznijmy od zupy

Potrawy w Wielkopolsce często bazują na pyrach, czyli ziemniakach. Nic dziwnego, że pojawiły się one także w zupach. Jedną z propozycji są „ślepe ryby”, której podstawą jest włoszczyzna i spora ilość ziemniaków. Mimo nazwy, nie ma tam dodatku ryb, a także mięsa. Możesz również skosztować polewki wielkopolskiej, czyli zupy na maślance. Do niej również dodaje się pyry ugotowane w mundurkach i pokrojone w plasterki. Ziemniaki dodaje się także do parzybrody, czyli zupy przygotowanej z młodej kapusty z dodatkiem suszonych grzybów, mięsa oraz warzyw. Najczęściej podaje się ją ze skibką (kromką) chleba. Warto również spróbować czerniny, zwanej także czarną polewką. Jest to zupa o ciemnej barwie, przyrządzana na wywarze z kości i podrobów z kaczki lub gęsi, do którego dodaje się świeżą krew. Ma słodko-kwaśny smak, dzięki dodatku octu, suszonych owoców – jabłek albo śliwek, a także korzennych przypraw oraz cukru.

Poznaj Wielkopolskę od kuchni

Na drugie danie

Będąc w Wielkopolsce nie można nie skosztować pyr z gzikiem z dodatkiem snytlochu, czyli ziemniaków ugotowanych w mundurkach z białym twarogiem wymieszanym ze śmietaną i cebulką oraz posypane świeżym szczypiorkiem. W jadłospisie znajdziesz także plyndze, czyli smażone placki z tartych, surowych pyr, jajek i mąki pszennej z dodatkiem soli. Najczęściej podaje się je z kwaśną śmietaną posypaną cukrem. Wielkopolska lubuje się także w kluskach. Warto spróbować szagówek, znanych w innych rejonach jako kopytka. Przygotowywane są z ugotowanych ziemniaków, przeciśniętych przez praskę, ugniecionych z mąką, jajkiem i dodatkiem soli. Wyrobione ciasto kroi się na skos i wrzuca się jego kawałki do gotującej wody. Bardzo podobne są „szare kluchy”. Przygotowuje się je z surowych, tartych pyr. Obie propozycje podaje się z podsmażoną cebulą i boczkiem w towarzystwie zasmażanej kapusty kiszonej. Z dań mięsnych, koniecznie skosztuj zrazów. Na cienko rozbitą wołowinę układa się kawałki boczku, plasterki ogórka kiszonego, posiekaną cebulkę i skórkę chleba, a następnie zawija w roladę. Możesz również postawić na kaczkę faszerowaną jabłkami i doprawioną ziołami. Najczęściej podaje się ją w towarzystwie „kluch na łachu”, czyli pyz drożdżowych, oraz modrej kapusty.

Coś na deser

Po smacznym i obfitym obiedzie czas na deser. Będąc w stolicy wielkopolski, nie można przejść obojętnie obok rogali świętomarcińskich, które tradycyjnie przyrządza się na Dzień Świętego Marcina, przypadającego 11 listopada. Przygotowywane są z ciasta francuskiego, wypełnionego po brzegi masą z białego maku, rodzynek, migdałów, migdałowego aromatu i kandyzowanych owoców. Cukiernie serwujące tą słodkość, posiadają specjalne certyfikaty. Warto również skusić się na „sznekę z glancem”, czyli drożdżówkę polaną lukrem, albo na faworki. Te ostatnie przyrządza się z tego samego ciasta jak pączki. Formuje się je w kształt warkocza i wrzuca do rozgrzanego oleju. Po usmażeniu i odsączeniu z tłuszczu, posypuje się je cukrem pudrem.

Kuchnia regionalna wielkopolski obfituje w wiele pysznych potraw. Warto wyskoczyć do Pyrlandii i skosztować tutejszych specjałów. Na przystawkę możesz zamówić galart. Postaw na tradycyjne dania i rozkoszuj się wspaniałym smakiem.