Piękny, zielony dywan z trawy to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Realizacja wymaga jednak dużego nakładu pracy oraz cierpliwości. Wszelkie działania powinny być podejmowane uwzględniając porę roku oraz aktualny stan trawnika. Niekiedy będzie on wymagał usunięcia i posiania nowego. Dowiedz się jak wyhodować zielony dywan w swoim ogrodzie od samego początku.
Zadbaj o podłoże oraz odpowiednie nasiona
Aby móc cieszyć się pięknym trawnikiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew. Na początek należy je dokładnie oczyścić z chwastów, kamieni, gruzu i innych zanieczyszczeń. Następnie glebę trzeba użyźnić. W tym celu użyj nawozu organicznego: kompostu albo obornika i wymieszaj go z ziemią na głębokość 5-10 centymetrów. Sprawdź również odczyn podłoża. Trawa najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie o odczynie 5,5 – 6,6 pH. Jeśli pH wynosi mniej zastosuj wapno w formie węglanowej. Gdy jest powyżej 7,0 pH, użyj siarczanu amonu w celu zakwaszenia ziemi. Górną warstwę podłoża należy przekopać. Na tym etapie warto także zastosować nawóz dedykowany trawie, bogaty w fosfor i potas. Następnie wyrównaj i obficie podlej ziemie. Grunt powinien się ustabilizować, dlatego zanim zasiejesz nasiona odczekaj dwa tygodnie.
Wysiew trawy należy wykonywać między kwietniem a majem albo sierpniem i wrześniem. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Ziemie warto wcześniej wzruszyć za pomocą grabi. Dobierz odpowiedni rodzaj trawy, uwzględniając nasłonecznienie Twojego ogrodu oraz wymagania danego gatunku. Podziel nasiona na dwie części i wykonaj dwukrotnie siew krzyżowo, ręcznie albo przy użyciu siewnika. Trawa wykiełkuje, jeśli będzie miała zapewnioną odpowiednią wilgotność.
Pielęgnacja trawnika w ciągu roku
Pielęgnacja trawnika zależy od pory roku oraz warunków pogodowych. Należy zadbać o zapewnienie mu odpowiedniej wilgotności oraz dostarczenia niezbędnych substancji. Trawę należy podlewać w okresie intensywnego wzrostu, czyli między majem a sierpniem. Pamiętaj, aby w upalne dni unikać nawadniania między 9 a 17, ponieważ w ten sposób możesz osłabić jej wzrost, a nawet uszkodzić. Trawnik należy podlewać obficie, ale niezbyt często. Istotne jest również koszenie na odpowiednią wysokość. Na wiosnę zetnij go na maksymalnie 3 centymetry, aby zapewnić lepsze nasłonecznienie oraz usunąć suchą trawę. Latem staraj się nie wykonywać cięcia krótszego niż 5 cm, żeby uniknąć jej spalenia. Jesienią zachowaj tą wysokość. Przed zimą, podczas ostatniego koszenia zetnij trawę na 3 cm i nie pozostawiaj resztek mchu, chwastów itp. aby uniknąć chorób grzybowych.
Na wiosnę usuń starą darń, za pomocą wertykulacji oraz zadbaj o napowietrzenie gleby poprzez areację. Zabieg zastosuj dwukrotnie w odstępie co najmniej dwóch miesięcy. Warto zastosować także nawóz bogaty w azot, a także w fosfor i potas. Pomoże to w rozbudowie systemu korzeniowego trawy, zwiększy jej odporność między innymi na susze, grzyby oraz polepszy wzrost. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością nawozu. Najlepiej stosować się do wytycznych producenta napisanych na opakowaniu. Jeśli na Twoim trawniku pojawiają się chwasty warto zastosować dedykowany produkt, który pomoże Ci w walce z niechcianymi roślinami.
Pielęgnacja trawnika jest wymagająca i należy poświęcić na nią dużo siły i czasu. Przyłożyć się trzeba już na etapie przygotowywanie podłoża pod siew, a następnie dbać przez wszystkie pory roku. Pamiętaj, że Twój trawnik będzie miał inne potrzeby wiosną, latem, jesienią i zimą. Stosu odpowiednie zabiegi oraz substancję, a będziesz mógł cieszyć się pięknym zielonym dywanem w swoim ogrodzie.