Storczyki to jedne z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych kwiatów, zdobiących wnętrza domów. Nic dziwnego! Są niezwykle piękne i występują w wielu różnych kolorach i kształtach. Szacuje się, że istnieje nawet 30 – 40 tysięcy gatunków storczyków. Najpopularniejsza jest odmiana Phalaenopsis, którą można nabyć w każdej kwiaciarni, a także w wielu marketach. Dowiedz się jak odpowiednio dbać o te piękne kwiaty.

Czym kierować się przy wyborze storczyka?

Chcąc kupić storczyka wystarczy wybrać się do dowolnej kwiaciarni. Kwiaty pojawiają się często także w ofercie marketów, nie tylko ogrodniczych. Wybierając okaz dokładnie obejrzyj jego liście, korzenie i pąki. Storczyki najczęściej sprzedawane są w przezroczystych doniczkach, co ułatwi Ci sprawdzenie czy jest zdrowy. Zwróć uwagę, czy nie ma plam na liściach. Korzenie powinny być jędrne, a pąki niezwiędnięte. Najlepiej gdy nie są jeszcze rozwinięte. Warto wybrać okaz z wieloma pędami, ponieważ lepiej się prezentuje. Cena storczyków waha się między 20 a 100 zł.

Zasady pielęgnacji storczyków

Storczyki lubią miejsca dobrze oświetlone. Chcąc ustawić go na parapecie, wybierz okno wychodzące na wschód, ponieważ najlepsze dla nich będzie światło rozproszone. Unikaj mocnych promieni słonecznych. Latem przysłoń okno żaluzją albo przenieś kwiat w inne miejsce. Zapewnij im także odpowiednią wilgotność powietrza, najlepiej oscylującą na poziomie około 60%. Storczyki możesz wstawić do dużego szklanego naczynia albo postawić przy nich nawilżacz. Kwiaty najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 18 stopni Celsjusza.

Rośliny storczykowate należy podlewać rzadko, co 7 – 10 dni, ale bardzo obficie. Nie należy jednak używać do tego konewki. Korzenie nie powinny stać za długo w wodzie, więc nie wolno zostawiać wody w doniczce. Storczyk należy wstawić do wanny i obficie podlać wodą w temperaturze pokojowej – najlepszym wyborem będzie deszczówka albo przegotowana. Poczekaj aż nadmiar odcieknie z doniczek i dopiero wtedy umieść kwiaty z powrotem w osłonkach.

Przesadzanie storczyka

Jeśli dolna część rośliny nie mieści się w doniczce, storczyk należy przesadzić do większego pojemnika. Istotne jest żeby wybrać podobny typ naczynia – drewnianą skrzynkę, czy plastikową doniczkę – tylko większą. Kwiat wymaga specjalnego podłoża, które dobrze przepuszcza wodę i powietrze. Możesz kupić gotowe mieszanki albo sporządzić samodzielnie z pokruszonej kory, kawałków mchu torfowego oraz węgla drzewnego. Świetnie nada się do tego także keramzyt. Do tak przygotowanego podłoża przesadzamy storczyk tak, aby jego młode korzenie pozostały na zewnątrz doniczki. Storczyki to niezwykle wymagające rośliny. Należy zapewnić im odpowiednie warunki: oświetlenie, wilgotność oraz temperaturę. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu we właściwy sposób. W okresie wzrostu warto stosować dedykowane nawozu. Pielęgnacja storczyka to dużo pracy, jednak przy odpowiedniej trosce odwdzięczy się pięknym wyglądem i wspaniałą dekoracją domu.