Zero Waste to nie tylko moda. To przede wszystkim styl życia, który uczy, jak nie zanieczyszczać środowiska. Polega głownie na ograniczaniu generowania odpadów oraz wykorzystywaniu ich ponownie. W duchu Zero Waste należy przestrzegać 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie, recyklinguj, kompostuj. Poznaj kilka wskazówek, jak wprowadzić w codziennym życiu nawyki, które pozwolą zadbać o środowisko.

Odmawiaj

Pierwsza zasada życia w stylu Zero Waste polega na odmawianiu wszelkich produktów, które zostały wyprodukowane ze szkodą dla środowiska. Wystarczy nie zbierać ulotek reklamowych oraz jednorazowych opakowań. Zamiast pakować zakupy w foliowe worki, postaw na płócienne worki, które możesz wielokrotnie użyć. Zamawiając coś w restauracji staraj się jeść na miejscu, zamiast brać na wynos. Jeśli masz ochotę na kawę z ulubionej kawiarni, a nie masz czasu, żeby wypić ją przy stoliku, zabierz ze sobą kubek termiczny. W wielu miejscach oferują nalanie ciepłego napoju do własnego naczynia w obniżonej cenie. Odmawiaj także dodawania plastikowych słomek do szklanek z sokiem, colą czy drinkiem.

Ograniczaj

Ogranicz generowanie odpadów. Zmniejszeniu ilość śmieci pomoże kilka nowych nawyków. Zainwestuj w butelkę filtrującą i ogranicz kupowanie wody w plastikowych butelkach. Zrezygnuj także z używania jednorazowych sztućców. Jeśli wybierasz się na camping to kup zestaw piknikowy, który możesz wielokrotnie użyć. Będąc w podróży nie trać pieniędzy na pamiątki – będą się tylko kurzyć, a w końcu i tak je wyrzucisz. Jeśli chodzi o jedzenie to kupuj tyle ile i to co będziesz w stanie zjeść. W wielu domach marnowanie żywności jest bardzo dużym problemem. Idąc na zakupy zrób listę tego co potrzebujesz i trzymaj się jej wytycznych. Produkty możesz konserwować albo obrabiać tak, aby przedłużyć ich termin spożycia.

Wykorzystuj ponownie

Znajdź zastosowanie dla starej rzeczy i zrób z niej zupełnie nową. Jak? Wykorzystaj szklaną butelkę jako wazon albo zrób świecznik ze słoika. Ogranicz również kupowanie nowych ubrań, a stare, nienoszone oddaj albo sprzedaj. Wymiana albo nabycie odzieży z drugiej ręki stało się nie tylko modne, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze. Możesz je również przerabiać samodzielnie lub u krawcowej i tworzyć nowe, wyjątkowe projekty. To samo tyczy się mebli. Jeśli wiesz, że Tobie się już nie przydadzą, to warto wystawić je na portalu ogłoszeniowym albo poszukać osoby, która ucieszy się z szafy, komody czy biurka.

Pierwsze kroki w kierunku zero waste

Recyklinguj

Zadbać o prawidłową segregację odpadów w swoim domu. Ułatwi Ci to zorganizowanie pojemników na papier, plastik i tworzywa sztuczne, szkło, zmieszane oraz bio. Zapoznaj się z wytycznymi co wrzucać do poszczególnych śmietników i wdróż zasady w swoje codzienne nawyki. W zakładach komunalnych odpady są poddawane recyklingowi i część trafia ponownie do użytku.

Kompostuj

Tą zasadę warto wdrożyć zwłaszcza, jeśli masz ogród albo dbasz o rośliny w swoim domu. Odpady bio, które ulegną rozkładowi, stanowią doskonały nawóz, który dostarczy Twoim kwiatom, drzewom czy krzewom mnóstwo wartościowych składników. Zamiast wyrzucić je do kosza, załóż kompostownik. Dzięki temu ograniczysz także produkcję śmieci, a Twoje rośliny Ci podziękują pięknych wyglądem i obfitymi plonami. Zacznij żyć zgodnie z zasadami Zero Waste i zadbaj o środowisko, ale też o swój własny portfel. Ten styl życia pozwoli Ci zaoszczędzić wiele pieniędzy. Przede wszystkim zrezygnuj z jednorazowych, plastikowych opakowań i postaw na te wielokrotnego użytku. To wcale nie jest takie trudne. W wielu sklepach z wyposażeniem do domu spotkasz się z kubkami termicznymi na kawę, pojemnikami na lunch, czy z butelkami filtrującymi. Wdróż Zero Waste do swojego życia i ogranicz produkcję odpadów.