Gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na dwór, pojawia się problem jakie zajęcia zapewnić swojemu dziecku. Zamiast przesiadywać przed telewizorem i oglądać bajki, warto wymyślić zabawy, które pobudzą jego kreatywność i wyobraźnie. Poznaj propozycje, które oderwą Twoją pociechę sprzed monitora i zapewnią mu wiele godzin radości. Przyłącz się do swojego dziecka i spędźcie czas na wspólnej zabawie.

Niezastąpione klocki

Nic nie pobudza tak kreatywności, jak budowanie z klocków. Co można z nich stworzyć? Wszystko, co przyjdzie Twojemu dziecku do głowy. Możesz kupić zestawy z instrukcją, jak krok po kroku zbudować samolot, statek czy zamek albo dać porwać się wyobraźni. Spory zapas klocków pozwoli Wam bić rekordy ułożenia jak najwyższej wieży. W ofercie wielu producentów tej ponadczasowej zabawki znajdziesz również takie elementy, jak zwierzęta, ludzie czy rośliny, które dodatkowo pobudzą kreatywność. Baw się i twórz razem ze swoją pociechą. Wiele godzin fantastycznej zabawy gwarantowane!

Zbuduj bazę

Budowanie swojej kryjówki to świetna zabawa dla najmłodszych, a przy tym nie trzeba wielu akcesoriów. Wystarczą krzesła, koce i poduszki, aby stworzyć doskonałą bazę. Samo budowanie jej zajmie dziecku sporo czasu. Śmiało możesz mu w tym pomóc i zapewnić niezbędne “materiały konstrukcyjne”.  Ciekawą alternatywą będzie także zrobienie zamku albo miasta z kartonów. Tu dodatkowo przydadzą się kredki, farbki, flamastry, którymi przyozdobicie swoje budowle. Obowiązkowa będzie także taśma klejąca. Stwórzcie sklep albo salon fryzjerski i odegrajcie scenki.

Poszukiwacze skarbów

Przygotuj swojemu dziecku przygodę pełną wyzwań. Zabawa może zacząć się w wcześniej wybudowanej bazie. Narysuj mapę prowadzącą do skarbu. Wzbogać drogę o zagadki i zadania do wykonania. Mogą to być proste rebusy, prace plastyczne albo znalezienie jakiegoś przedmiotu. Wykaż się kreatywnością i zapewnij swojemu dziecku wiele godzin fantastycznej zabawy. Na pewno będzie chciał to powtórzyć!

Baw się z dzieckiem w domu!

Tor przeszkód

Poustawiaj w dużym pokoju miski, butelki, zabawki, poduszki oraz krzesła i zorganizuj tor przeszkód. Do każdego etapu przypasuj zadanie: obejdź, przeskocz, przejdź nad lub po, okrąż dwa razy… Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Mierz czas każdego przejścia i zapisuj wyniki. Zabawa połączona z aktywnością fizyczną, na pewno spodoba się Twojemu dziecku.

Sesja zdjęciowa

Tą propozycję możesz połączyć z przebierankami. Wybierzcie oryginalne stroje, zadbajcie o zabawne dodatki i gadżety. Przydadzą się korony, okulary przeciwsłoneczne lub maski do nurkowania kapelusze, szale… Wszystko, co przyjdzie do głowy, aby stworzyć zjawiskową stylizację. Twoje dziecko może również wykonać tabliczki ze śmiesznymi napisami albo papierowe rekwizyty. Teraz wystarczy wszystko sfotografować, a później pośmiać się z efektów sesji.

Planszówki, gry karciane, puzzle…

Jeśli brakuje Ci pomysłu na zabawy dla dziecka, to zawsze możesz postawić na tradycyjne rozwiązania. Na rynku pojawiają się coraz kreatywniejsze gry planszowe, dopasowane do wieku oraz zainteresowań dziecka. Wiele z nich to także doskonała propozycja dla dorosłych. Możesz również kupić puzzle z ciekawym motywem albo rozłożyć karty i pograć w “wojnę”. Świetnym rozwiązaniem będzie również “kółko i krzyżyk” albo “państwa-miasta”. Wystarczy kartka papieru i długopis, aby ciekawie zorganizować dziecku czas.

Spędzanie dni w domu wcale nie musi być nudne. Wystarczy dobry pomysł, aby odciągnąć dziecko od telewizora. Oprócz wymienionych propozycji, można również zorganizować kącik artystyczny – przygotować farbki, kredki i blok rysunkowy. Rozwijaj kreatywność i wyobraźnie swojej pociechy.