Nie ma nic lepszego niż warzywa z własnych upraw. Pięknie pachnące, nie pryskane i pyszne – zupełnie inne niż te z marketów. Założenie warzywnika nie jest trudne. Wystarczy trochę chęci i pracy, aby móc cieszyć się plonami. Nie musisz mieć dużego ogrodu, aby go założyć. Dowiedz się jak stworzyć warzywnik w swoim ogrodzie.
Odpowiednie miejsce
Do założenia ogrodu warzywnego nie potrzeba wiele miejsca. Warzywnik możesz założyć w gruncie, w doniczkach albo skrzyniach. W przypadku pierwszej formy wybierz miejsce nasłonecznione. Warto oddzielić go od reszty ogrodu, sadząc żywopłot. Wytyczając grządki staraj się, aby były równe. Aby mieć łatwy dostęp do roślin i nie deptać po nich na przykład w trakcie podlewania, porób wąskie ścieżki. Możesz również postawić szklarnie albo tunele ogrodowe, które ochronią rośliny przed szkodnikami. Uprawy w doniczkach albo skrzyniach zajmują mniej miejsca. Możesz je kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym, albo – w przypadku drugiej propozycji – skonstruować ją samemu. Pamiętaj, aby postawić je w nasłonecznionym miejscu oraz blisko źródła wody, żeby łatwiej było Ci później podlewać rośliny.
Przygotowanie podłoża
W gruncie czy w doniczce – bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod uprawę. Ziemię należy przekopać, usunąć kamienie, korzenie i chwasty, a także użyźnić. Warto zastosować nawóz organiczny z kompostu albo obornika, aby wzbogacić glebę o składniki odżywcze. W przypadku upraw w doniczkach czy skrzynkach, dno wyłóż agrowłókniną i wysyp na nią podłoże. Możesz użyć gotowego podłoża, pakowanego w worki, wzbogaconego o minerały. W tak przygotowanej ziemi porób równe grządki. Pamiętaj, aby zachować odstępy.
Nasiona i sadzonki
Jeśli masz już przygotowane miejsce i podłoże pod warzywnik, możesz przystąpić do wysiewu warzyw. Wybór roślin jest naprawdę duży. Możesz wybrać nasiona na taśmie, z dodatkiem nawozu albo kupić gotowe sadzonki. Zanim jednak zaczniesz sadzić, zapoznaj się z terminarzem. Niektóre warzywa możesz uprawiać już od wczesnej wiosny. Należą do nich sałata, rzodkiewka oraz szpinak. W późniejszym terminie możesz posadzić także cebulę, buraki, cukinię, seler, czy marchewkę. Pamiętaj o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu. Od czasu do czasu zastosuj naturalny nawóz, na przykład biohumus. Po skiełkowaniu rozsadź rośliny, aby zapewnić im miejsce do wzrostu. Zbyt gęste rozmieszczenie warzyw może spowodować rozwój chorób.
Zbieranie plonów
To najprzyjemniejszy etap uprawy własnych warzyw. Zanim jeszcze będziesz mógł zjeść pomidora czy marchewkę ze swojego warzywnika, musisz uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin i wyrywaniu chwastów. Reaguj w przypadku pojawienia się szkodników czy chorób. Unikaj stosowania sztucznych nawozów, aby Twoje uprawy były naturalne. Wtedy będą smakowały najlepiej. Zbierając plony, rób to delikatnie, aby nie uszkodzić roślin. Ciesz się własnymi warzywami, z których możesz stworzyć pyszny i zdrowy posiłek. Zakładanie własnego warzywnika nie jest trudne, a może przynieść wiele radości. To także sposób na oszczędność, ponieważ nie trzeba kupować roślin w sklepie. Dodatkowo własne plony są o wiele zdrowsze, ponieważ przy ich uprawie nie korzysta się ze sztucznych nawozów. Prace w ogrodzie to także dobry sposób na relaks. Załóż swój warzywnik i ciesz się uprawą własnych warzyw.