Lawenda to piękna roślina o intensywnych, aromaterapeutycznych właściwościach, przywodząca na myśl Prowansję. Doceniona została przez przemysł farmaceutyczny oraz kosmetologiczny. Coraz częściej też zdobi ogrody oraz mieszkania ze względu na niewielkie wymagania co do jej pielęgnacji. Poznaj niesamowite właściwości lawendy.
Uprawa lawendy
Uprawa lawendy nie jest trudna. Ta roślina ma niskie wymagania i może zdobić nawet tereny piaszczyste czy żwirowe. Wystarczy jej gleba bogata w wapno oraz duży dostęp do słońca. Lawendę można uzyskać z nasion albo z sadzonek z pędów wierzchołkowych. Krzaczki powinny być oddalone od siebie o mniej więcej 30-40 cm. Roślinę warto nawozić kredą lub dolomitem. Należy pamiętać również o regularnym przycinaniu. Po przekwitnieniu pędy należy skrócić o połowę, aby dać im szansę na ponowne zakwitnięcie oraz zagęszczenie kwiatów. Wiosną należy usunąć uszkodzone, chore lub nadmiernie wyrośnięte pędy. Regularne podcinanie rośliny sprawi, że będzie mocniejsza i bardziej odporna na mróz. Jej krzak stanie się natomiast bujniejszy.
Lecznicze właściwości lawendy
Lawenda od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Wytwarzany z niej olejek zawiera związki aromatyczne, które skutecznie pomagają na problemy z układem nerwowym – niweluje napięcie nerwowe oraz stres, uspokaja i ułatwia zasypianie, a równocześnie łagodzi uczucie zmęczenia. Jego właściwości antyseptyczne oraz bakteriobójcze pomagają przy infekcjach zatok, oskrzeli, migdałków i gardła. W postaci naparu albo przyprawy lawenda pobudza apetyty i przyspiesza trawienie oraz łagodzi dolegliwości wynikające z niestrawności. Dzięki właściwościom rozluźniającym mięśnie, można ją stosować na bóle menstruacyjne oraz brzucha.
Kosmetyki z lawendy
Lawenda, a właściwie olejek eteryczny z niej wytworzony, wykorzystywany jest także w kosmetyce. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Zmniejsza wydzielanie łoju oraz przyspiesza leczenie wyprysków. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, wygładzającym i regenerującym, odpowiednio pielęgnuje także skórę dojrzałą. Lawendę często wykorzystuje się w kremach, na przykład pod oczy (ze względu na działanie przeciwobrzękowe), tonikach do twarzy oraz preparatach antycellulitowych, ponieważ wspomaga krążenie i przepływ limfy. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran, owrzodzeń oraz łuszczycy. Dodaje się ją do preparatów na stany zapalne i oparzenia słoneczne. Olejek lawendowy przyspiesza wzrost włosów oraz ogranicza ich wypadanie, dlatego często dodawany jest do szamponów. Zmniejsza także poziom ich przetłuszczania się. Doskonale sprawdza się także do masażu oraz aromatycznych kąpieli. Przez piękny zapach lawendy, często wykorzystuje się ją w balsamach, mydłach i żelach pod prysznic.
Dodatkowe właściwości lawendy
Lawendę możesz także wykorzystywać w kuchni. Doskonale sprawdzi się jako składnik lub przyprawa do wielu dań, na przykład z grilla, duszonego mięsa, sosów, czy sałatki warzywnej. Dodatkowo możesz dodać ją do wina, przez co wzbogacisz jego aromat. Popularny jest miód lawendowy, a także napar z tej rośliny, który łagodzi bóle i infekcje.
Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary i kleszcze. Wystarczy rozprowadzić olejek na skórze i ubraniu. Doskonale łagodzi także zaczerwienienia, swędzenia i ból po ugryzieniu insektów. Nanieś kilka kropel preparatu na podrażnione miejsce, a obrzęk zniknie.
Lawenda to roślina o cudownych właściwościach. Warto hodować ją we własnym ogrodzie albo w mieszkaniu, co nie jest trudne ze względu na jej niskie wymagania. Po jej ścięciu wystarczy ususzyć pędy. Możesz z nich zrobić napar albo używać jako przyprawy. Olejek lawendowy najlepiej nabyć w aptece albo sklepie zielarskim.