Minimalizm i surowość loftowego stylu rządzi we wnętrzarskich  trendach już od lat 60. XX wieku. W industrialnych pomieszczeniach przeważa beton, cegła oraz odsłonięte instalacje oraz rury. Dominują tu stonowane kolory. Nie obejdzie się także bez typowych loftowych materiałów: szkła, metalu i drewna. Sprawdź, o czym pamiętać tworząc wnętrze w industrialnym stylu.

Zasady loftowego stylu

Jeśli chcesz zaaranżować mieszkanie w industrialnym stylu, musisz poznać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim stosuj stonowane kolory, takie jak biele, szarości, beże i czernie. Co najmniej jedną ścianę warto wyłożyć cegłą, albo pozostawić w stanie surowym. Możesz także wykończyć ją tynkiem imitującym beton, który jest łatwy w użyciu, a daje świetny efekt nieregularnego wzoru, wżerów i przebarwień. Pamiętaj, aby taką ścianę odpowiednio wyeksponować. Postaw na elementy ze starego drewna, metalu oprószonego rdzą oraz szkła. Pozostaw odsłonięte rury oraz instalacje. Popularnym elementem loftowego wnętrza są przesuwane drzwi – koniecznie drewnian – na metalowych prowadnicach.

Mieszkanie w loftowym stylu

Loftowe meble

Industrialne meble łączą prostotę i funkcjonalność. Bardzo często są pojemne i ułatwiają przechowywanie różnych rzeczy. Wyglądem przypominają trochę warsztatowe konstrukcje. Regały oraz szafki wykonane są z metalu połączonego z drewnem. Blat stołu najczęściej podtrzymują żeliwne nogi, a łóżko może być wykonane z palet. Najważniejszy jest ich minimalizm. Warto natomiast postawić na wysoką jakość. Meble stylizowane na styl loftowy możesz poszukać w designerskich sklepach z meblami albo wybrać się na pchli targ. Nawet jeśli znalezione przedmioty nie są pierwszej nowości, zawsze możesz je dać do renowacji albo samemu spróbować je odnowić.

Magia tkwi w dodatkach

Każdy styl wnętrzarski nie obejdzie się bez odpowiednich dodatków. W loftowych wnętrzach rządzą designerskie lampy, nawiązujące do oświetlenia fabryk. Bardzo często to proste żarówki wiszące na czarnych kablach, oplecionych wokół drewnianej belki. W industrialnym pomieszczeniu nie może zabraknąć skórzanych dywaników czy narzuty, a na oknach powinny znaleźć się żaluzje i rolety rzymskie. Ozdoby powinny być dyskretne i praktyczne. W drewnianych szafach postaw na metalowe uchwyty. Wprowadź do wnętrza geometryczne kształty na dywanie albo poduszkach. Aby ocieplić trochę pomieszczenie możesz postawić na dodatki w intensywnym żółtym albo czerwonym kolorze. Dodaj także lustra oraz obrazy. Dekoracji warto szukać na giełdzie staroci albo… na strychu. Wtedy przedmioty będą miały swoją własną historię. Ciekawym elementem będzie także ściana pokryta farbą tablicową, na której będziesz mógł pisać. Industrialny styl przeniósł się z fabryk do domów i mieszkań. Jeśli chcesz stworzyć loftowe pomieszczenie w swoim wnętrzu to zastosuj wyżej wymienione zasady. Pamiętaj, że ten styl charakteryzuje prostota i minimalizm. Postaw na niewielką ilość dodatków, ale zadbaj by były one funkcjonalne. Część wyposażenia łatwo wykonasz samodzielnie.