Jeśli rozważasz różne sposoby poradzenia sobie z niedostatkiem przestrzeni domowej, wyjdź na balkon! Wbrew pozorom nawet w środku miasta nie musi on być pusty i służyć jedynie jako suszarnia prania w lecie. Możesz go nie tylko dowolnie ozdobić, ale i wyposażyć w meble i dekoracje, które pozwolą Ci spędzić przyjemnie czas już na początku wiosny!

Rozwijaj pasje – nowoczesny gabinet

Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala się skupić i zmotywować do większej koncentracji – dlatego też, jeśli dzielisz mieszkanie z kilkoma osobami i szukasz własnej przestrzeni, zaaranżuj odpowiednio balkon. Mały stolik, kilka ozdób i fotel lub niewielka kanapa – tyle wystarczy, by rozpocząć pracę kreatywną. Jeśli szukasz pomysłu na rozwinięcie firmy, chcesz wykonać rysunek lub malować na sztaludze – balkon będzie idealnym miejscem. Dużo światła i przyjemny zapach skoszonej trawy z pewnością okażą się ogromnymi zaletami. Kto wie, być może to właśnie na balkonie rozpoczniesz swoją karierę?

Ogród w środku miasta

Jeśli czujesz silną więź z naturą, ale okoliczności sprawiają, że nie możesz wydostać się z miasta – załóż na balkonie własny ogród. Zasadź w donicach kwiaty bądź stwórz odpowiednie warunki do wzrostu warzyw i ziół. Możesz również łączyć obie opcje – zależnie od tego, jak dużo miejsca masz na balkonie. Jeśli chcesz nieco zaszaleć, zacznij sadzić pestki cytrusów – dbanie o nie może być czasochłonne, ale efekt z pewnością przyniesie satysfakcję.

Sprawdź, jakie kwiaty lub warzywa będą odpowiednie dla Twojego balkonu – inne sprawdzą się w zacienionym przez większość dnia pomieszczeniu, a inne poradzą sobie z intensywnymi promieniami słońca. Możesz wybrać kwiaty całoroczne bądź postawić na jednosezonowe. Pamiętaj również o składanym krzesełku i szafce na narzędzia ogrodnicze – nie potrzebują wiele miejsca, jednak dzięki nim podziwianie ogrodu stanie się prostsze.

Jak zaaranżować balkon na lato?

Salon na świeżym powietrzu

Jeśli posiadasz małe mieszkanie, w którym salon jest jednocześnie sypialnią, zagospodaruj swój ogród jako strefę relaksu. Nie musisz wstawiać tam telewizora czy ogromnej sofy – wystarczy mała kanapa i fotel oraz stolik kawowy. Jeśli nie masz miejsca na nic więcej, poza siedziskami – obuduj parapet drewnem bądź plastikiem i niech on służy za stolik. Pamiętaj też o dodatkach – od wewnątrz możesz zakryć balkon siatką lub bambusową ścianką, by odgrodzić się nieco od nieestetycznego wyglądu krat. Możesz też dobrać do całości ciekawe poduszki i koce, a nawet postawić na sztuczną trawę – dzięki niej zyskasz strefę komfortu przypominającą taras jednorodzinnego domku. Jeśli do Twojej przestrzeni zmieści się stolik, nie zapominaj o dekoracjach oraz książkach, po które sięgniesz, by odprężyć się wieczorem. Oświetlenie też ma znaczenie – wybieraj lampy, które łatwo podłączysz z pomocą przedłużacza w domu bądź wybierz oświetlenie na baterie lub akumulator, by móc domknąć balkonowe drzwi prowadzące do wnętrza domu, gdy zacznie robić się chłodniej.

Bałagan na balkonie – jak sobie z nim poradzić

Zanim zaczniesz samodzielnie organizować przestrzeń, warto ją odpowiednio oczyścić. Dobrym pomysłem jest pozbycie się wszystkich starych desek do prasowania, połamanych suszarek, kartonów czy popsutego sprzętu AGD, który może zalegać na balkonie. Kolejnym krokiem jest remont lub porządkowanie – jeśli na ściance są przypadkowe dziury lub kraty balkonowe zniszczone czasem, warto uzupełnić braki i odmalować poszczególne elementy. Nie obędzie się bez czyszczenia posadzki. Po zakończeniu wszystkich prac zyskasz przestrzeń, którą możesz dowolnie zagospodarować. Na początek zakryj podłoże i ukryj nieestetyczną barierkę, a także odpowiednio zabezpiecz parapet. Dobrym pomysłem będzie też zajęcie się oświetleniem i dopiero potem dekorowanie przestrzeni bądź wyposażenie jej w wybrane rośliny. Pamiętaj, że przede wszystkim musisz się czuć na balkonie komfortowo – stwórz pomieszczenie swoich marzeń!