Odpowiednie oświetlenie budynku na zewnątrz, jest tak samo ważne jak wewnątrz. Nie tylko wydłuży czas, w którym cała rodzina będzie mogła spędzać czas na świeżym powietrzu, ale także ułatwi poruszanie się po przydomowej przestrzeni po zmroku, odstraszy dzikie zwierzęta, nieproszonych gości oraz uwydatni numer posesji, domofon i zamek w furtce czy drzwiach wejściowych. Co więcej, odpowiednio oświetlony ogród sprawia wrażenie zadbanego i reprezentacyjnego. Sprawdź, jak odpowiednio zaaranżować oświetlenie na zewnątrz, by cieszyło oko nie tylko w dzień, ale i po zmroku.

Oświetlenie zewnętrzne – liczy się plan

Planowanie zewnętrznego oświetlenia wbrew pozorom nie jest takie proste. Podobnie jak w pomieszczeniach, obszar ten dzieli się na wiele odmiennych stref, które warto podkreślić wykorzystując różne rodzaje lamp. Oczywiście musisz postawić na wyroby odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i działanie czynników mechanicznych. Zadbaj o to, by światło na zewnątrz nie oślepiało użytkowników, nie zakłócało snu, a przede wszystkim, by nie zniekształciło zaaranżowanej wcześniej stylistyki ogrodu.

Taką instalację elektryczną prowadzi się z budynku, wyodrębniając odpowiednią ilość obwodów. Warto zadbać również o dodanie do niej elementów sterowania, czyli wszelkich czujników, programatorów i sterowników, które wpłyną na Twój komfort, odpowiedni nastrój w ogrodzie, a także zadbają o Twoją kieszeń. Z ułożeniem instalacji nie warto czekać. Powinna ona powstać przed otynkowaniem elewacji, położeniem kostki czy zagospodarowaniem posesji. Często takie prace wymagają przygotowania oraz kopania specjalnych dziur, w których następnie umieszcza się kable.

Oświetlony ogród

Jak stworzyć praktyczne oświetlenie

Praktyczne oświetlenie zewnętrzne ma za zadnie między innymi ułatwiać poruszanie się po posesji po zmroku. Warto więc wyznaczyć linię ścieżek i alejek, by uniknąć potknięć, a jednocześnie nadać przestrzeni subtelnej i magicznej atmosfery. W tym przypadku świetnie sprawdzą się wbijane w grunt lampy solarne, które dopasujesz do kształtu ścieżki, a w razie potrzeby przeniesiesz w inne miejsce. Nie mniej ważne, jest oświetlenie strefy wejścia. Nad drzwiami warto zamontować kinkiet, który rzuca światło bezpośrednio na klamkę i zamki lub zwisającą lampę, obejmującą swoim zasięgiem także podest i schody.

Furtki, bramy wjazdowe oraz podjazdy warto oświetlić tzw. słupkiem lub dużą lampą. Doskonale sprawdzają się też lampy najazdowe osadzone w podłożu, które nie zaburzają architektury ogrodu, a nadają jej wyjątkowego klimatu. Z pozoru niewidoczne halogeny dają naprawdę wiele światła po zmroku. Zadbaj też o garaż – silna lampa z czujnikiem ruchu okaże się strzałem w dziesiątkę.

Odpowiednie oświetlenie wpływa na wygląd ogrodu

Odpowiednio dobrane lampy nie tylko wyeksponują poszczególne elementy ogrodu, ale stworzą też wyjątkowy klimat, który zupełnie odmieni wieczory spędzane na zewnątrz i stworzy harmonijną całość. Jednym z ważnych punktów każdej przydomowej przestrzeni jest taras. Zadbaj o jego urozmaicone oświetlenie. W zadaszonej strefie ze stołem, przeznaczonej do spożywania posiłków zainstaluj górną lampę o intensywny świetle, z kolei w przestrzeni z kanapami lepiej sprawdzi się delikatne, nastrojowe światło, pochodzące z kinkietów lub wolno stojących lamp na płycie tarasu. Podobny rodzaj lamp sprawdzi się na balkonach i w altanach. Architekci często podkreślają także elewacje, gzymsy i okapy dachu. Umieszczone w tych miejscach oświetlenie tworzy niepowtarzalną iluminację.

Niewielkie reflektory to zdecydowanie coś, co pokochasz. Kierując wiązkę promieni w odpowiednią stronę, punktowo oświetlisz rabaty kwiatowe, ozdobne krzewy czy skalniaki, a także oczka wodne. Mała architektura ogrodowa zdecydowanie zasługuje na uwagę. Dobierz intensywność iluminacji oraz jej barwę. W ten sposób uzyskasz niepowtarzalny efekt. Myślałeś może o girlandach? Zawieszone na drzewach łańcuchy świetlne wyglądają przepięknie i tworzą klimatyczny, uroczy nastrój. Nie czekaj i zadbaj o swój ogród. Odpowiednio oświetlona przestrzeń przydomowa odpowiada za pierwsze wrażenie przybyłych gości.