Japoński ogród cechuje elegancja i prostota, a także harmonia i asymetria. Chcąc wprowadzić ten styl w swojej zielonej przestrzeni, należy szczegółowo zaplanować posadzenie odpowiednich roślin, zaaranżowanie stawu oraz wykorzystanie dekoracji. Wiele elementów, które powinny się w nim znaleźć ma znaczenie symboliczne. Przy zakładaniu japońskiego ogrodu, niezbędna jest wiedza i skrupulatnie przygotowany projekt, a także duża cierpliwość.

Zasady zakładania ogrodu w japońskim stylu

Japoński ogród ma naśladować naturę, ale jej nie kopiować. Każdy szczegół powinien być dokładnie zaplanowany, ale jednak wyglądać tak, jakby działała sama przyroda. Najlepiej jakby wyglądał naturalnie, nie zaprojektowany przez człowieka. W ogrodzie japońskim istotne jest wkomponowanie elementów o symbolicznym znaczeniu. Jeśli masz miejsce, to warto zaprojektować strumyki, wodospad, które wzniosą ruch i dynamikę do zielonej przestrzeni. Woda jest symbolem życia, kamienie natomiast – niezmienność i wieczność. Wybieraj monolity o podobnym kształcie, fakturze i formie. Należy układać je w swobodne kształty, na przykład łuki, aby wyglądały tak, jak występują w naturze. Ważny jest także dobór odpowiednich roślin, które symbolizują długowieczność.

Zaaranżuj swój ogród w  japońskim stylu

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w japońskim stylu?

Rośliny w ogrodzie japońskim podlegają ścisłym zasadom, a ich pielęgnacja wymaga niezwykłej cierpliwości oraz umiejętności. Głównym kolorem jest zimnozielony, ale pojawiają się także akcenty bieli, jasnego różu i fioletu. Charakterystyczne są niskie rośliny oraz rośliny okrywowe. W japońskich ogrodach najczęściej można spotkać wiśnie, pięknie kwitnące na wiosnę, a także azalie, magnolie czy jaśmin. Nie można również zapomnieć o drzewku bonsai, którego pielęgnacja jest niezwykle wymagająca. Pojawiają się także lilie, lotosy, astry, storczyki czy narcyzy. Trawy ozdobne, bambus oraz liście klonu, pod wpływem wiatru będą dodawać wrażenie ruchu. W stawie warto posadzić lilie wodne. Należy pamiętać, że kwiaty powinny jedynie delikatnie ożywiać stonowaną przestrzeń, dlatego istotny jest ich umiar.

Dekoracje oraz oświetlenie japońskiego ogrodu

Dobierając ozdoby do ogrodu w japońskim stylu warto kierować się zasadą: mniej znaczy lepiej. Należy także wybierać dekoracje w orientalnym stylu. Nad potokiem czy stawem warto postawić drewniany mostek. Świetnie wkomponują się także kamienne ławy, dzięki którym stworzysz miejsce do wypoczynku. Doskonałą dekoracją, która równocześnie ozdobi ogród oraz go rozświetli będzie granitowa latarnia „Ishi-Toro”. Możesz również postawić kamienne misy, które wypełnisz wodą, a także niewielkie posążki. Jeśli znajdziesz miejsce, to warto wybudować altanę w orientalnym stylu, gdzie będziesz mógł odpocząć, otoczony pięknem Twojego ogrodu. Ogród w japońskim stylu wymaga wiele pracy oraz cierpliwości. Jednak uzyskany efekt cieszy oko niezależnie od pory roku. Przy projektowaniu pamiętaj o zachowaniu harmonii i asymetrii. Przestrzeń ma być prosta i elegancka. Nie przesadzaj także z ilością gatunków roślin oraz liczbą dekoracji. Stwórz piękną aranżację i ciesz się przepięknym ogrodem japońskim w swojej własnej zielonej przestrzeni.