Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Najbardziej znana jest jej czarna odmiana. Istnieje jednak wiele jej rodzajów, między innymi zielona, czerwona (pu-erh) , biała, żółta, a nawet turkusowa. Każda posiada niesamowite właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Poznaj odmiany herbaty i sprawdź, dlaczego warto ją pić.
Krótka historia herbaty
Pierwsze zapiski na temat herbaty pochodzą z X w. p.n.e. Początkowo uprawiano i pito ją w Chinach. Następnie, za sprawą mnicha Dengyo Daishi pojawiła się w Japonii, gdzie narodziła się ceremonia parzenia herbaty, nawiązująca do filozofii zen. W V w n.e. zaczęto pić ją w Mongolii, a w Tybecie w 620 r n.e, gdzie szybko stała się podstawowym napojem. W XVII wieku została przywieziona przez Holendrów do Europy. Niezwykłą popularność zyskała w Anglii (dwieście lat później Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska rozpoczęła na szeroką skalę uprawy herbaty w Indiach). Do Polski trafiła w 1664 roku i początkowo dostępna była wyłącznie na dworach królewskich, magnackich oraz najbogatszej szlachty i mieszczan.
Rodzaje herbaty
Najczęściej pitą herbatą na zachodzie jest jej czarna odmiana. Uzyskuje się ją w wyniku zwiędnięcia, skręcania a następnie fermentacji i wysuszeniu liści krzewu herbaty. Najlepszy smak naparu uzyskuje się z młodych, drobnych listków, zbieranych ręcznie, dlatego są niezwykle cenne. Ekspresowe natomiast wytwarza się z resztek, które zostaną z produkcji herbaty liściastej, czyli z tak zwanego pyłu. Czarna herbata zawiera dużo flawonoidów, które zwalczają wodne rodniki, spowalniając tym proces starzenia organizmu. Dodatkowo pobudza krążenie krwi, wspomaga układ pokarmowy oraz ułatwia odchudzanie.
Zielona herbata pozyskiwana jest z tego samego krzewu co czarna odmiana, jednak liście nie zostają poddane fermentacji. Zawiera ona o wiele więcej dobroczynnych składników, które zapobiegają chorobom serca oraz nowotworom, a także ułatwia walkę z nadwagą. Wyróżnia się kilka odmian zielonej herbaty. Najbardziej znane są dojrzewająca w słońcu sencha o słodkim smaku, matcha, gyokoro oraz lung ching.
Najdelikatniejszą odmianą herbaty jest biała. Uzyskuje się ją z młodych listków i pąków, zbieranych wiosną i po zwiędnięciu zwija się ją i suszy. Nie jest poddana fermentacji, dzięki czemu ma niezwykle delikatny i subtelny aromat. Biała herbata pozytywnie wpływa na pracę serce. Obniża ciśnienie krwi i zwalcza wodne rodniki.
Czerwona herbata – Pu-erh – powstaje w ten sam sposób co zielona, jednak poddawana jest dodatkowej fermentacji oraz leżakowaniu (nawet do 50 lat). Ma bardzo intensywny smak i kolor. Najlepiej ze wszystkich odmian wspomaga odchudzanie i utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu.
Ciekawą odmianą herbaty jest ulung, która charakteryzuje się niebieską albo turkusową barwą. Pochodzi z Tajwanu ora Chin kontynentalnych, gdzie zebrane liście herbaty pozostawiane są na słońcu, a następnie poddane zostają częściowej fermentacji oraz procesowi palenia. To prawdziwy eliksir młodości – herbata ta jest bogata w przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się skóry i organizmu. Niebieska herbata wspomaga pracę serca oraz poprawia pamięć i koncentracje. Herbata, niezależnie od odmiany, jest bardzo zdrowym napojem. Warto spróbować różnych jej rodzajów i znaleźć swój ulubiony. Bardzo często w herbaciarniach można kupić liście aromatyzowane kwiatami lub przyprawami. Przy wyborze herbaty należy zwrócić uwagę na jej cenę, ponieważ niektóre są bardzo drogie. Warto jednak zrezygnować z ekspresowych „torebek”, na rzecz aromatycznej liściastej. Pij na zdrowie!