Przetwory to doskonały sposób, aby zapewnić sobie zimą dostęp do pysznych warzyw i owoców. Najlepsze zaprawy to te z własnych upraw albo uzyskane od sadowników lub hodowców, którzy nie używają chemicznych nawozów i oprysków. Dżemy, musy, konfitury, przecier pomidorowy czy kiszone ogórki, nieodzownie kojarzą się z odwiedzinami u babć – prawdziwych mistrzyń robienia przetworów. Poznaj łatwe sposoby na robienie zapraw i zaopatrz swoją spiżarnie.

Warzywa przez cały rok

Dorodna papryka, pysznie pachnące pomidory czy świeże ogórki… Teraz możesz je mieć przez cały rok. Letnie zbiory warto zamknąć w słoikach. Wykonanie warzywnych przetworów nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Możesz na przykład zamarynować paprykę, zalewając ją zalewą z wody, octu, cukru, soli z dodatkiem cebuli, ziela angielskiego, gorczycy i liścia laurowego. Wystarczy umyć i pokroić warzywo, a następnie gotować przez 5 minut wszystkie składniki i przełożyć do słoika.

Z pomidorów możesz zrobić przecier, który doskonale nada się do zupy czy sosów. Po obraniu ze skórki, pokrój pomidory w kostkę, dodaj soli i wrzuć do garnka. Gotuj, cały czas mieszając. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, przełóż do słoika. Poczekaj aż przecier wystygnie, po czym zakręć mocno słoik. Pomidory możesz również ususzyć, wkładając je do piekarnika nagrzanego wcześniej do 90- 100 stopni Celsjusza na 4-6 godzin. Przełóż do słoika i zalej je zalewą z oleju (lub oliwy z oliwek), czosnku, octu winnego, doprawionej oregano, bazylią i solą. Dokonały dodatek do sałatek, makaronów czy kanapek.

Nie można też zapomnieć o ogórkach. Najłatwiej po prostu je ukisić. Na dno słoika włóż ząbek lub dwa czosnku, korzeń chrzanu i gałązkę kopru. Następnie dodaj nie za duże, niezbyt twarde ogórki i zalej wszystko wodą z łyżeczką cukru i szczyptą soli. Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość i poczekaj. Ogórki konserwowe wyjdą, jeśli dodasz octu i mocniej je osłodzisz. Możesz również poeksperymentować dodając musztardę albo curry.

Smak lata zamknięty w słoiku

Trochę zdrowej słodyczy

Nie tylko warzywa warto zamknąć w słoiku. Z owoców też można stworzyć pyszne przetwory. Jeśli jesteś fanem szarlotki, to na pewno do gustu przypadną Ci prażone jabłka. Owoce umyj, obierz i pokrój w kostkę, a następnie zasyp cukrem i pozostaw na noc, aby puściły sok. Płyn należy zagotować w rondlu, aż powstanie gęsty syrop. Jabłka wrzuć na patelnie i chwilę podsmaż. Dodaj trochę skórki cytryny i szczyptę cynamonu. Przełóż je do słoików i zalej sokiem.

Doskonałym pomysłem będzie także zrobienie pysznych dżemów. Możesz je wykonać z borówki, jagód, truskawek i innych pysznych owoców. Dokładnie je umyj, a następnie przełóż do dużego garnka. Zasyp je sporą ilością cukru. Możesz dodać też trochę wanilii. Postaw na średnim ogniu i gotuj, co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką. Po około 30 minutach dodaj sok i skórkę z cytryny, a po następnych 2-3 minutach wyłącz palnik. Dżem będzie doskonałym dodatkiem do kanapek czy naleśników, a także do ciast.

Co powiesz na pyszny kompot z wiśni? Owoce dokładnie umyj. Możesz je wydrylować, jeśli jednak nie przeszkadzają Ci pestki możesz od razu umieścić je w słoikach. Wodę z cukrem zagotuj w rondelku. Otrzymanym syropem zalej wiśnie. Zakręć szklane naczynie i poczekaj 15-20 minut.

Pasteryzacja słoików

Aby zaprawy się nie popsuły, należy poddać zapełnione słoiki pasteryzacji. W tym celu wyłóż garnek ściereczką i umieść kilka z nich, tak aby się nie stykały. Zalej wodą i postaw na palniku o średniej mocy. Doprowadź do wrzenia, a następnie na potrzymaj przez 10- 15 minut na małym ogniu. Słoiki możesz poddać pasteryzacji również w piekarniku. Gorące trzymaj piętnaście minut w 110 stopniach Celsjusza. Zimne natomiast, włóż do chłodnego piekarnika i dopiero wtedy zacznij nagrzewać. Po 10 minutach wyjmij słoiki. Przygotowanie przetworów nie jest skomplikowane, a zapewni Ci pyszne warzywa i owoce prze okres, kiedy ciężko dostać świeże propozycje w sklepach. To sposób, aby zamknąć smaki lata w słoiku i rozkoszować się nimi o dowolnej porze roku.