Aranżacja mieszkania jest niezwykle istotną kwestią. Wnętrze musi być nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Jeszcze zanim przemyślisz kwestię dekoracji i wyposażenia, istotne jest odpowiednie wykończenie – choć może się to wydawać pozornie nieistotne i jest często bagatelizowane, odpowiedni kolor ścian może dużo zmienić. Jak dobrać go do wielkości pomieszczenia?

Optyczne powiększenie małych pokoi

Świadomie dobrana kolorystyka ma decydujący wpływ na to, jak postrzegana jest dana przestrzeń. Im więcej światła jest w pomieszczeniu, tym większe się ono wydaje, dlatego w małych pokojach zaleca się jasne kolory ścian, które odbijają więcej promieni słonecznych. Pomieszczenia takie będą wydawały się bardziej przestronne. Dodatkowo, jasne barwy ścian warto podkreślić odpowiedniego meblami oraz dodatkami o odpowiedniej wielkości i kształcie.

Jeśli szukasz ciekawych, dobrze komponujących się ze sobą barw, możesz urządzić pokój w odcieniu szarości i błękitu lub różu. Białe dodatki i stylowe poduchy z pewnością podkreślą całość wnętrza. Jeśli lubisz fiolety, postaw na ich delikatne odcienie. Niezależnie od wybranego koloru, warto też pomyśleć o przesunięciu granicy między ścianą, podłogą, a sufitem – możesz tego dokonać za pomocą dodania do pomieszczenia wysokich listew podłogowych lub pozostawienie na górnej części ściany pasa w kolorze sufitu.

Jaki kolor farby wybrać do dużego pomieszczenia?

Wybór farby do dużego pomieszczenia wydaje się dużo łatwiejszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest on banalnie prosty. Choć w tym przypadku nie trzeba optycznie zwiększać wymiarów pomieszczenia, czasem zbyt duża przestrzeń może wydawać się mało przyjazna i niewystarczająco ciepła – może być to winą złego doboru koloru ścian. Jeśli chcesz stworzyć kameralną atmosferę bez potrzeby stawiania ścianek i dzielenia pomieszczenia, wystarczy optycznie obniżyć sufit. Możesz tego dokonać w prosty sposób – zamiast wybierać klasyczną biel, sufit pomaluj na kolor pastelowy lub dobierz barwę jaśniejszą, niż ta na ścianie. Możesz również postawić na nieco odważniejsze rozwiązanie i zdecydować się na głęboko ciemny kolor.

Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania, być może zainteresuje Cię nietypowe rozwiązanie, jakim jest zamontowanie na suficie dekoracji, takich jak panele czy belki. W ten sposób odległość między sufitem i wyposażeniem wizualnie się zmniejszy. Możesz też zaakcentować detale – zrezygnuj z jednolitej barwy i pomaluj tylko jedną ścianę na żywy, dynamiczny kolor. W ten sposób warto zestawić, na przykład, biel z czerwienią albo biel z granatem. Szeroki pas głębokiego koloru możesz też umieścić na jednej ze ścian o jasnej barwie. Ciemna barwa zaabsorbuje światło i odwróci uwagę od ogromu przestrzeni.

Pamiętaj, że wybierając kolor ścian musisz się kierować nie tylko optycznym powiększeniem przestrzeni lub obniżeniem sufitu, ale przede wszystkim weź pod uwagę swoje własne upodobania i preferencje. Ciepła pomieszczeniu dodadzą pomarańcze, czerwienie i beże, z kolei nieco chłodu wprowadzą zielenie, szarości i błękity. Wybierz barwę pasującą do Twojego charakteru – z pewnością dzięki temu Twoje wnętrze zyska!