Jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego jest choroba Parkinsona. Zwykle dotyka osoby po 50 roku życia, a częstotliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem.  Zmiany w obrębie mózgu prowadzą do wzrastającej niepełnosprawności. Choremu coraz więcej trudności sprawiają proste czynności takie jak trzymanie sztućców, wciskanie przycisków czy zapinanie guzików. Podpowiadamy jak zaopiekować się osobą cierpiącą na chorobę Parkinsona. 

Objawy

Objawy znacząco utrudniają wykonywanie podstawowych czynności. Sztywność i wzmożone napięcie mięśniowe skutecznie uniemożliwiają przemieszczanie się. Osoby chore na Parkinsona mają charakterystyczną, pochyloną do przodu sylwetkę i zaburzenia stabilności postawy ciała przez co są bardziej narażone na upadki. Pojawia się także drżenie spoczynkowe, które nasila się pod wpływem emocji, a zanika w trakcie snu czy wykonywania ruchów. U seniorów pojawiają się również problemy z mową. Staje się monotonna, ściszona i niewyraźna. Można również zaobserwować zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak pogorszenie się pamięci czy zwolnione myślenie. Do objawów wegetatywnych (ślinotok, zaburzenia czynności fizjologicznych) mogą dołączyć także te psychiatryczne, jak na przykład niestabilność nastroju.

Leczenie

W przypadku choroby Parkinsona stosuje się leczenie objawowe, które pozwala kontrolować sam przebieg choroby. Dzięki temu senior może dłużej zachować sprawność ruchową i lepiej radzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności. Chory będzie coraz bardziej potrzebował pomocy drugiego człowieka. Pomoc może przebiegać na dwa sposoby – w zaciszu mieszkania albo w domu opieki. Wielu seniorów mieszka w blokach, a wejście po schodach z czasem stanie się niewykonalne. Ryzyko upadków na miejskim chodniku czy brak odpowiedniej infrastruktury dla osób niepełnosprawnych skutecznie utrudnia samodzielne poruszanie się. Rezydencja Senioralna „Słowik” (https://www.rezydencja-senioralna.pl/) zadbała o to, by podopieczni mogli bezpiecznie korzystać ze wszystkich miejsc w budynku. Specjalna winda dowiezie ich na wyższe kondygnacje, a brak progów sprawia, że senior nie zahaczy o wystające elementy i się nie przewróci. Doświadczona kadra opiekunów wspomoże również rehabilitację, zalecając indywidualnie dopasowane aktywności. Wejdź na stronę https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html i dowiedz się więcej.

Opieka

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona wymaga współpracy z wieloma specjalistami. Należy sumiennie przestrzegać umówionych wizyt w poradniach specjalistycznych. Być może konieczna okaże się również terapia logopedyczna czy wizyty u psychologa. Praca z seniorem, który cierpi na chorobę Parkinsona, wymaga od opiekuna cierpliwości, empatii, wytrwałości i wyrozumiałości, a także mnóstwa poświęconego czasu. Dzięki odpowiedniemu wsparciu i pomocy przejście przez chorobę okaże się mniej dotkliwe. Jeżeli opieka nad seniorem w domowym zaciszu jest niemożliwa, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i pomyśleć o spokojnym, zacisznym miejscu, takim jak Rezydencja „Słowik”.